Skoči na glavni sadržaj

Održani dani dobrodošlice za dolazne Erasmus+ studente - ''Welcome days 2022-2023''

U ljetnom semestru ak. god. 2022./2023. na Veleučilištu u Rijeci svoje Erasmus iskustvo stjecat će devet studenata s partnerskih institucija Polytechnic Institute of Bragança (Portugal), Polytechnic Institute of Beja (Portugal) te Universita degli Studi di Torino (Italija), i to na studijima Telematika, Mediteranska poljoprivreda i Poduzetništvo.

U utorak 28. 2. 2023. održan je Welcome day za dolazne Erasmus+ studente koji će ljetni semestar provesti u Rijeci na studijima Poduzetništvo i Telematika. Studente su pozdravili i poželjeli im dobrodošlicu prodekanica za međunarodnu suradnju Veleučilišta u Rijeci dr. sc. Eda Ribarić Čučković, Erasmus+ koordinatorica Martina Sudac, povjerenice za međunarodnu suradnju dr. sc. Anita Stilin (za Poslovni odjel) i dr. sc. Andrea Andrijašević (za studij Telematika) te Matija Tomšić, ''student buddy''. Predstavnica Erasmus studentske mreže Rijeka, Leona Kurti, predstavila je dolaznim studentima aktivnosti i događanja u organizaciji ESN Rijeka, kao i prednosti sudjelovanja u mreži te im poželjela dobrodošlicu i pozvala ih da im se pridruže.

U ponedjeljak 6. 3. 2023. održan je Welcome day u Poreču za petoricu studenata iz Portugala koji u ljetnom semestru studiraju na Poljoprivrednom odjelu Veleučilišta u Rijeci. Uz prodekanicu za međunarodnu suradnju dr. sc. Edu Ribarić Čučković i Erasmus+ koordinatoricu Martinu Sudac, studente su dočekali i poželjeli im dobrodošlicu dr. sc. Ivana Dminić Rojnić, pročelnica Poljoprivrednog odjela i povjerenica za međunarodnu suradnju Odjela, nastavnici kod kojih će dolazni studenti u ovom semestru imati nastavu dr. sc. Kristijan Damijanić i dr. sc. Martina Peršić, kao i predstavnik studenata Anton Miletić koji će dolaznim studentima biti ''student buddy''.

Našim dolaznim Erasmusovcima želimo ugodan boravak na Veleučilištu u Rijeci, uspješno studiranje i nezaboravne trenutke! Vjerujemo da će im ova Erasmus+ avantura omogućiti stjecanje novih prijateljstava, širenje vidika te da će predstavljati pozitivno i vrijedno životno iskustvo. Ujedno se nadamo i da će njihov boravak na Veleučilištu u Rijeci biti poticaj i našim studentima da iskoriste mogućnosti Erasmus+ programa i odvaže se otputovati na neku od partnerskih institucija kako bi tamo proveli dio svoga studija ili realizirali stručnu praksu u inozemstvu u okviru programa Erasmus+.


Ured za međunarodnu suradnju Veleučilišta u Rijeci


Natječaji za odlaznu Erasmus+ mobilnost studenata dostupni su u okviru izbornika NATJEČAJI MOBILNOST.


Studij
Stručni prijediplomski studij Poduzetništvo
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Telematika
Slika
Slika
Slika
Slika

Završni rad "Izrada i primjena Arduino robota u dijagnostici poremećaja autističnog spektra" za poboljšanje komunikacijskih sposobnosti djece s autističnim poremećajima

Studentica Katarina Cvitić obranila je 19. srpnja 2022. na preddiplomskom stručnom studiju Telematika završni rad pod nazivom "Izrada i primjena Arduino robota u dijagnostici poremećaja autističnog spektra". Rad je izrađen pod mentorstvom mr. sc. Vesne Krajčí.Autistični poremećaj jedan je od najčešćih razvojnih poremećaja koji se pojavljuju u prvim godinama života kod 1 od 150 djece (Bujas Petković Z., Frey Škrinjar J.: "Poremećaji autističnog spektra značajke i edukacijsko-rehabilitacijska podrška", Školska knjiga, Zagreb, 2010.). Karakteriziraju ga poteškoće pri govoru, kontaktu očima, gestikulaciji, prepoznavanju svojih i tuđih emocija. Kako je broj djece s dijagnozom autizma u stalnom porastu, izradom robota na platformi Arduino se željelo pomoći pri otkrivanju ranih simptoma autističnog poremećaja kod djece, kao i kod rane intervencije za poboljšanje rezultata u njihovoj rehabilitaciji.Izrađeni robot sadrži mikrokontroler Arduino Uno, ultrazvučni senzor, četiri slijedna motora, tipku za zvučni signal i tipka za dodir, a nalazi se na drvenom kućištu s ugrađenom kamerom i naljepnicama za izražavanje emocija na vrhu kutije. Robot je programiran kako bi mogao plesati, hodati i svirati pjesme te na takav način pobuditi dječju reakciju.

Robot je testiran 14. lipnja 2022. u Centru za autizam Rijeka. U testiranju je sudjelovalo 11 djece s autističnim poremećajima od 1. do 4. razreda osnovne škole te su bilježene njihove reakcije - verbalna komunikacija, zvučna osjetljivost i strah prema nepoznatim stvarima. Petero djece je relativno brzo ostvarilo komunikaciju s robotom, a njihove reakcije su ovisile o stupnju razvijenosti autističnog poremećaja. Uz pomoć stručne osobe koja je bila prisutna u toku testiranja zaključeno je kako bi i ostala djeca ostvarila kontakt s robotom kada bi dulje vrijeme imala pristup izrađenom robotu što bi moglo ubrzati njihovu rehabilitaciju.

Robotski sustav i njegov rad može se pogledati u videu:

 

Studij
Stručni prijediplomski studij Telematika

Završni rad "Program za funkcionalne vježbe slušanja i terapiju tinitusa" moći će se primijeniti u kućnoj terapiji oštećenja sluha

 

Studentica Mirta Čulina obranila je 15. lipnja 2022. na preddiplomskom stručnom studiju Telematika završni rad pod nazivom „Program za funkcionalne vježbe slušanja i terapiju tinitusa“. Rad je izrađen pod mentorstvom dr. sc. Andree Andrijašević.

Prema Bauer (Bauer, C. A.: „Tinnitus“, New England Journal of Medicine, 378(13), 1224–1231, 2018. https://doi.org/10.1056/NEJMcp1506631), između 10 i 25 posto osoba starijih od 18 godina pati od tinitusa. Pogođene osobe često opisuju tinitus kao zvonjavu, pištanje, šuštanje, puhanje ili pulsiranje u jednom ili oba uha. Tinitus često izaziva probleme sa spavanjem što za sobom povlači dodatne psihičke i fizičke tegobe te društvene posljedice (nesanica, slabija koncentracija, razdražljivost, ugrožen socijalni kontakt, teškoće razumijevanja u govornoj komunikaciji) i povezuje se s povećanim rizikom razvoja psihičkih oboljenja, prvenstveno depresije i anksioznog poremećaja. Iako tinitus, i s njim povezana oštećenja sluha, predstavljaju velik izazov za pogođenog pojedinca u svakodnevnom životu, terapije za odrasle osobe su, nažalost, slabo dostupne.

Izrađeni računalni program primarno je namijenjen odrasloj populaciji koja ima teškoće razumijevanja govora zbog slabijeg sluha i/ili smetnji slušanja izazvanih pojavom tinitusa, u čemu će moći u budućnosti naći svoju praktičnu primjenu. Osmišljen je po uzoru na konvencionalne terapijske pristupe, ali se izbor vježbi i način prezentacije zadataka oslanja i na primjere postojećih web, mobilnih i desktop programa za unaprjeđenje slušne razabirljivosti govora.

Program može biti od koristi i pojedincima u završnim fazama adaptacije na slušno pomagalo ili kohlearni implantat, a očekuje se da će program omogućiti i općoj populaciji da objektivnije procijeni svoje slušno funkcioniranje i, u slučaju potrebe, potraži stručnu pomoć.

Program sadrži vježbe različite zahtjevnosti za testiranje slušne razabirljivosti. Osim njih, u programu je omogućena identifikacija frekvencije tinitusa i preuzimanje odgovarajuće terapije glazbom. Od brojnih pristupa terapije zvukom, odabran je Tailor made notched music tretman (TMNMT) za smanjenje intenziteta tinitusa (Okamoto, H., Stracke, H., Stoll, W. i Pantev, C.: „Listening to tailor-made notched music reduces tinnitus loudness and tinnitus-related auditory cortex activity“, Proceedings of the National Academy of Sciences, 107(3), 1207–1210, 2010. https://doi.org/10.1073/pnas.0911268107)

Program možete preuzeti na poveznici.

Studij
Stručni prijediplomski studij Telematika

Naši studenti Telematike zaslužili ulazak u StartUP inkubator Rijeka

Na Javni poziv za ulazak u 13. generaciju korisnika Startup inkubatora Rijeka pristigla je 31 prijava. Po završetku evaluacije, Programsko vijeće inkubatora odobrilo je ulazak 20 timova. Između ukupno 47 novih stanara RiHuba, u kojem djeluje Startup inkubator, u idućih osam mjeseci svoju ideju SportDay - platforma za sportske aktivnosti, razvijat će i troje studenata studija Telematik Veleučilišta u Rijeci: Marin Pinjušić, Patrik Ćumurdžić i Marin Žgela. Dobit će besplatno podršku u vidu edukacija, praktičnih radionica, mentorstva i savjeta stručnjaka, prostora za rad i prateće infrastrukture, kao i ostale oblike pomoći u okviru Startup inkubatora Rijeka, a sve u cilju ostvarenja svoje poduzetničke vizije.
Čestitamo!


Više na: https://www.rijeka.hr/predstavljeni-timovi-13-generacije-korisnika-startup-inkubatora-rijeka/

Studij
Stručni prijediplomski studij Telematika

Održana završna konferencija EU projekta “Razvoj internacionalnog obrazovnog programa Veleri-OI IoT School”

Partneri na projektu, Veleučilište u Rijeci i Sveučilište u Rijeci, Odjel za informatiku, organizirali su 8. listopada 2021. godine završnu konferenciju EU projekta „Razvoj internacionalnog obrazovnog programa Veleri-OI IoT School” vrijednog 1.769.698,00 kuna, koji je u cijelosti financirao Europski socijalni fond. Na konferenciji su predstavljeni rezultati ovog trogodišnjeg projekta i dodijeljeni certifikati prvoj generaciji polaznika koji su uspješno dovršili svih sedam modula novog inovativnog edukacijskog programa „Veleri-OI IoT School“. Pored stečenih znanja i vještina, polaznici su u skolpu edukacijskog programa timski kreirali projekte iz domene IoT-a, koji predstavljaju bazu za izradu funkcionalnih prototipova. Neki od projekata su: ARHomeSecuritySystem, sigurnosni sustav sa „Smart home tehnologijom"; Emiana – pametni koš za smeće; MSISN - meteorološka stanica s implementiranim sustavom za navodnjavanje.

Tijekom trogodišnjeg perioda uspješno su ostvareni svi ciljevi projekta, od kojih su glavni bili: razviti nov internacionalni obrazovni program na području “Internet of Things” (IoT) na hrvatskom i engleskom jeziku, koji uključuje i moderan pristup poučavanju, individualne projekte i stjecanje kompetencija koje pozitivno utječu na mogućnost zapošljavanja i samozapošljavanja; provesti pokusni projekt kojim će prva generacija polaznika proći nov obrazovni program te izraditi poslovni plan kojim će se osigurati održivost obrazovnog programa nakon završetka projekta.

Studij
Stručni prijediplomski studij Informatika
Stručni prijediplomski studij Telematika
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Slika
Slika
Slika

EU projekt "Veleri-OI IoT School" prezentiran na konferenciji CASE 21

Na konferenciji o razvoju poslovnih i informatičkih sustava CASE 21 predstavljen je trogodišnji EU projekt "Veleri-OI IoT School". Nastavnici Veleučilišta u Rijeci i Odjela za informatiku koji sudjeluju u projektu izradili su rad pod naslovom "Ogledni primjer web-aplikacije Veleri-OI Meteo System razvijene za potrebe obrazovnog programa Veleri-OI IoT School". Na virtualnoj konferenciji održanoj 23. veljače 2021. izlagao je o njemu jedan od autora dr. sc. Marin Kaluža, prof. v. š.

Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni prijediplomski studij Informatika
Stručni prijediplomski studij Telematika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Projekt EU-a "Veleri-OI IoT School" prezentiran na dvije međunarodne konferencije

Na međunarodnoj konferenciji "Cooperation at Academic Informatics Education across Balkan Countries and Beyond: The Impact of Informatics to Society" održanoj u Jelsi na Hvaru od 2. do 6. rujna izv. prof. dr. sc. Sanja Čandrlić s partnerske institucije (Sveučilište u Rijeci, Odjel za informatiku) upoznala je sudionike s projektom EU-a "Veleri-OI IoT School".

Na međunarodnoj konferenciji "Niagara 4.0 Delivering IOT" održanoj u Poreču 27. rujna dr. sc. Melita Zec Vojinović s Veleučilišta u Rijeci sudionike je upoznala s trenutnim i budućim razvojem IoT područja, te s pozicijom našeg projekta EU-a u kontekstu edukacije unutar IoT-a.

Studij
Stručni prijediplomski studij Informatika
Stručni prijediplomski studij Telematika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Subscribe to Stručni prijediplomski studij Telematika