Skoči na glavni sadržaj

Studenti Veleučilišta u Rijeci započeli razvoj inovativnih projekata

U akademskoj godini 2023./2024. studenti stručnog studija Informatika na Veleučilištu u Rijeci s velikim entuzijazmom započeli su rad na petnaest različitih projekata u okviru vježbi na kolegiju Razvoj poslovne ideje. Primjenom modela poučavanja kroz rad na vlastitim projektima, nastavnici i mentori Veleučilišta u Rijeci studentima olakšavaju usvajanje znanja i stjecanje dragocjenih praktičnih iskustava koji će im olakšati zapošljavanje i razvoj karijere. 

Ovo je već druga generacija studenata koji većinu vježbi na studiju izvode kroz rad na vlastitim poslovnim idejama. Uz mentorsku podršku svih nastavnika tijekom studija, studenti aktivno sudjeluju u svim fazama razvoja novih proizvoda i usluga, od inicijalne ideje i istraživanja tržišta, preko planiranja i dizajna, pa sve do implementacije i testiranja prototipa. Studenti rade u timovima, što dodatno potiče razvoj suradničkih vještina i timskog rada, ključnih elemenata u modernom poslovnom okruženju.

Odabrani projekti pokrivaju širok spektar tema i tehnologija, uključujući web-razvoj, mobilne aplikacije, umjetnu inteligenciju, Internet stvari (IoT) te razna inovativna softverska rješenja za optimizaciju poslovnih procesa. Svaki tim studenata suočava se s jedinstvenim izazovima i problemima koje moraju prevladati, što im pomaže razviti kritičko razmišljanje i kreativnost.

Mentori i profesori kontinuirano pružaju podršku i smjernice studentima, potičući ih da istražuju nove ideje i tehnologije. Također, kroz redovite prezentacije i povratne informacije, studenti imaju priliku učiti iz svojih pogrešaka i unaprijediti svoje projekte. Ovaj dinamičan proces poučavanja pomaže studentima da se pripreme za zahtjeve tržišta rada te im pruža konkurentsku prednost prilikom zapošljavanja jer najbolji poslodavci visoko cijene inicijativu, radno iskustvo i poduzetnički način razmišljanja. 

Veleučilište u Rijeci ponosno je na napredak svojih studenata i veseli se finalnim rezultatima projekata. Kroz ovakve inicijative naša institucija nastavlja promovirati inovativnost i praktično znanje, osiguravajući da njeni studenti postanu vodeći stručnjaci na tržištu.

Uzbuđenje među studentima je opipljivo, a njihova predanost i strast prema tehnologiji obećavaju uzbudljive rezultate i inovativna rješenja koja bi mogla značajno doprinijeti razvoju hrvatskog i europskog gospodarstva. S nestrpljenjem iščekujemo da vidimo kako će se ovi projekti razvijati i kako će studenti pretvoriti svoje ideje u stvarnost.

Studij
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Datoteke / privitci
Document
rpi-projekti.pdf (5.32 MB)

Održan dan dobrodošlice za dolazne Erasmus+ studente - ''Welcome day 2023-2024'' - ljetni semestar

U ljetnom semestru ak. god. 2023./2024. na Veleučilištu u Rijeci na Poslovnom odjelu, na studijima poduzetništva i informatike, svoje Erasmus iskustvo stjecat će osam studenata s partnerskih institucija:

  • Polytechnic Institute of Braganca (Portugal)
  • University in Prague (Češka)
  • University of Sarajevo (BiH) 

Kako bi smo ih upoznali te im poželili dobrodošlicu, u utorak  5. ožujka 2024. održan je Welcome day upravo za njih. Studente su pozdravili i poželjeli im dobrodošlicu prodekan za međunarodnu suradnju, dr. sc. socio. Bernard Vukelić, prof. struč. stud, Erasmus+ koordinatorica Martina Sudac i predstavnici ESN-a

Našim dolaznim Erasmusovcima želimo ugodan boravak na Veleučilištu u Rijeci, uspješno studiranje i nezaboravne trenutke! Vjerujemo da će im ova Erasmus+ avantura omogućiti stjecanje novih prijateljstava, širenje vidika te da će predstavljati pozitivno i vrijedno životno iskustvo. 

Ujedno se nadamo i da će njihov boravak na Veleučilištu u Rijeci biti poticaj i našim studentima da iskoriste mogućnosti Erasmus+ programa i odvaže se otputovati na neku od partnerskih institucija kako bi tamo proveli dio svoga studija ili realizirali stručnu praksu u inozemstvu u okviru programa Erasmus+.

Oznake / Tags
Studij
Stručni prijediplomski studij Poduzetništvo
Stručni prijediplomski studij Informatika

Projekti na kolegiju Uvod u IoT sustave

Na stručnom prijediplomskom studiju Informatika u sklopu kolegija Uvod u IoT sustave, čiji je nositelj izv. prof. dr. sc. Alen Jakupović, studenti su samostalno izrađivali projekte koji su uključivali povezivanje različitih elektroničkih komponenti s mikrokontrolerom te njegovo programiranje.

Posebno se izdvajaju sljedeći projekti:

1. Ivan Gašparović, Darko Trbović: Izmjena boje RGB led preko tri potenciometra i prikaz RGB vrijednosti na zaslonu.

 

2. Tihana Lisac, Marina Bakarčić: Unos zaporke preko tipkala i prikaz uspješnosti akcije na zaslonu

 

3. Mihael Mihajić, Denis Miškulin: Pokretanje ventilatora upravljano temperaturnim senzorom

 

4. Željka Debeljuh, Anamarija Ivanušić: Aktiviranje LED-a sukladno udaljenosti predmeta i prikaz udaljenosti na zaslonu

 

5. Katja Blažević, Franko Krstić: Prikaz temperature i vlažnosti zraka na zaslonu

 

6. Juraj Jukica, Monia Kopjar: Binarni kalkulator preko tipkala i LED

Studij
Stručni prijediplomski studij Informatika

Sudjelovanje naših studenata i nastavnika na konferenciji CASE 2024

Veleučilište u Rijeci bilo je partner konferencije CASE 2024 (26. i 27. veljače 2024. u Zagrebu) o razvoju poslovnih i informatičkih sustava. Ove godine dvije su teme u fokusu: Modeliranje, projektiranje i razvoj te Programiranje, umjetna inteligencija i sigurnost. Veleučilište u Rijeci predstavilo se s čak 5 prezentacija/radova na kojima su autori bili naši studenti: Dorian Halavuk, Kristian Matijašić, Dario Buljat i Marko Domitrović, zajedno s našim nastavnicima, Marinom Kalužom, Vlatkom Davidović, Bernardom Vukelićem, Ivanom Šimcem i Brunom Polonijom. Čestitamo našim studentima koji su odlično prezentirali i očekujemo i dalje uspješnu suradnju naših nastavnika i studenata u istraživačkom, stručnom i znanstvenom radu. Na konferenciju su došli i naši studenti s prijediplomskog studija informatike kako bi poslušali zanimljive i aktualne teme iz IT područja. U nastavku su radovi u koautorstvu studenata i nastavnika Veleučilišta u Rijeci prezentiran na konferenciji CASE 2024. Svi radovi bit će dostupni u zborniku radova CASE 2024.

Vlatka Davidović: Seq2seq neuralni model za apstraktivnu sumarizaciju teksta na hrvatskom jeziku

Dorian Halavuk, Marin Kaluža, Bruno Polonijo: Mogućnosti AI-ja kod konfiguriranja sigurnosti računalne mreže

Kristian Matijašić, Marin Kaluža, Bernard Vukelić: Iskoristivost AI alata za testiranje sigurnosti web-aplikacija na primjeru Brute force napada

Dario Buljat, Marin Kaluža, Ivan Šimac: Analiza učinkovitosti algoritama za prepoznavanje lica

Marko Domitrović, Marin Kaluža, Vlatka Davidović: Usporedba nativnih i cross-platform frameworka za izradu mobilnih aplikacija.

Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Inovativni pristupi umjetnoj inteligenciji u sportu: naš uspjeh na međunarodnom hackathonu u Belgiji

Prošlog tjedna Ivan Šimac, pred. sudjelovao je na radionici i hackathonu posvećenom umjetnoj inteligenciji u sportu, održanom u prekrasnom gradu Gentu u Belgiji. Događaj je okupio stručnjake, entuzijaste i inovatore iz cijelog svijeta s jednim zajedničkim ciljem - istražiti kako umjetna inteligencija može transformirati svijet sporta.

Tijekom radionice sudionici su imali priliku naučiti o najnovijim trendovima i tehnologijama u primjeni umjetne inteligencije za analizu sportskih podataka. Diskusije su se vrtjele oko korištenja AI-a za poboljšanje treninga, strategije igre i fan iskustva, kao i za prevenciju ozljeda.

Kao izazov se trebao razviti sustav umjetne inteligencije za sport padel, brzo rastući reketni sport koji kombinira elemente tenisa, skvoša i badmintona. Izrađeni sustav oslanja se na napredne algoritme za analizu podataka iz igre, obuhvaćajući praćenje pokreta igrača, analizu udaraca i strategijsko planiranje. Postignuti cilj omogućuje trenerima dobivanje podataka u realnom vremenu, uz dobivanje detaljnih uvida i preporuka koji bi mogli unaprijediti njihovu igru i strategije.

Izrađeni sustav osvojio je odlično treće mjesto!

Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Slika
Slika

Student Dorian Halavuk održao prezentaciju stručnog rada na konferenciji o elektroničkim komunikacijskim tehnologijama KOM2023 u Zagrebu

Dana 28. 11. 2023. godine student stručnog diplomskog studija Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima Dorian Halavuk održao je prezentaciju rada pod nazivom "Identifikacija sigurnosnih prijetnji i alata za zaštitu mreže pomoću Chat GPT modela umjetne inteligencije" na konferenciji o elektroničkim komunikacijskim tehnologijama KOM2023 u Zagrebu. Rad je napisao u koautorstvu s nastavnicima, doc. dr. sc. Bernardom Vukelićem i dr. sc. Zlatkom Šehanovićem. Doc. dr. sc. Bernard Vukelić, na istoj konferenciji bio je sudionik i moderator panela pod nazivom "Primjena AI u rješavanju problema sigurnosti u mrežama". 

Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Slika
Slika

Naši nastavnici glavni su urednici znanstvene knjige: Integral Communication and Digital Identity 1st ed. 2024 Edition

Naši nastavnici doc. dr. sc. Ozren Rafajac, prof. struč. stud. i izv. prof. dr. sc. Alen Jakupović, prof. struč. stud., glavni su urednici znanstvene knjige (scientific book): Integral Communication and Digital Identity 1st ed. 2024 Edition, by Ozren Rafajac (Editor), Alen Jakupović (Editor) u izdanju Palgrave Macmillan.

Knjiga objašnjava kako se taksonomija može koristiti za opisivanje i povezivanje društvenih aktera na integralan način. Integralna komunikacija odnosi se na specifičan način otvorene razmjene informacija koji koristi sve kvalitete i sklonosti subjekata u razgovoru te omogućuje anonimnu razmjenu povratnih informacija, čime se jača povjerenje, učenje i razvoj. Uloga integralne komunikacije je promicanje percepcije, suradnje, osobnog razvoja i organizacijskog učenja među svim uključenim akterima.

Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni diplomski studij Poduzetništvo
Stručni prijediplomski studij Poduzetništvo
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika

Erasmus+ iskustvo - Polytechnic Institute of Bragança, Portugal - Andro Marušić

"Odmah na prvoj godini fakulteta kolega i ja smo si zacrtali kako moramo otići zajedno na Erasmus razmjenu. To je na početku bila samo ideja i činilo nam se kao daleka budućnost, no daleka budućnost ubrzo je postala stvarnost - odabrali smo Polytechnic Institute of Bragança u Portugalu.

Primarna asocijacija na Portugal  bila je surfanje, toplo vrijeme i sunce, no za razliku od gradova kao Porto i Lisabon, gdje je ta asocijacija i stvarnost, Bragança je mali studentski gradić na sjeveroistoku na granici sa Španjolskom gdje je dobar dio godine hladno i kišno.  Grad je iznimno multikulturalan te su studenti iz svih strana svijeta; od Azije i Afrike do Europe i Južne Amerike, upoznali smo sve nacionalnosti i razmijenili načine života, hranu i jezike. 

Za studente grad je imao sve potrebno, od menze (u kojoj je sličan princip rada kao sa našom x-icom), do raznih dućana, frizera te noćnih klubova. Budući da su trećina stanovništva Bragançe studenti, svakog dana tjedna grad je dinamičan i uvijek se nađe neka aktivnost za raditi.

Kao studentu Informatike sva predavanja bila su mi na engleskome jeziku, te su bila vrlo dobro organizirana i profesori su shvaćali svoje dužnosti ozbiljno i ispunjavali ih. Uz sva predavanja stigli smo vidjeti veliki dio Portugala te je putovanje vrlo jednostavno i relativno jeftino. Za Erasmus studente organiziran je bio i veliki put u Maroko te smo uz sve to mi sami organizirali put na Azore i Madeiru, što je uz sva druga putovanja bilo apsolutno nezaboravno iskustvo. 

Za kraj bih htio naglasiti - najvažnije stvari koje sam stvorio na ovome iskustvu su prijateljstva i nezaboravne uspomene s ljudima svakakvih pozadina i nacionalnosti. To su sjećanja i period života koji ću zauvijek pamtiti kao nešto magično. Svakome bih preporučio Erasmus razmjenu, bilo to u susjednu državu ili na drugi kraj svijeta. Od akademskog napretka, poznanstva koja se steknu te uspomena koje se stvore, cijelo iskustvo je neprocjenjivo. "
 

- Andro Marušić, Stručni prijediplomski studij Informatika

Studij
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Erasmus+ podučavanje na University of Silesia, Katowice- dr. sc. soocio. Sabrina Šuman

U okviru Erasmus+ projekta mobilnosti dr.sc. socio. Sabrina Šuman od 16. do 20. svibnja 2023. boravila je na University of Silesia – Katowice, odsjeku Informatike u gradu Sosnowiecu gdje je održala nastavu studentima 2. i 3. godine studija informatike. Teme koje im je predstavila odnosile su se na Big data, big data analitiku, izazove upravljanja sa big data.

U razgovoru sa više profesora sa institucije domaćina dobiven je uvid u njihove metode organizacije nastave, studija, dobre prakse, studentskog života i specifičnosti njihovih programa.

Dogovorene su mogućnosti suradnje na više projekata iz područja cybersigurnosti i tehnologija blockchaina i načelno su dogovorene i buduće dolazne mobilnosti studenata i nastavnika sa ove institucije koje se upravo i operativno organiziraju. Jedan student je u dogovorio dolaznu mobilnost na našu instituciju.


Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Održan dan dobrodošlice za dolazne Erasmus+ studente - ''Welcome day 2023-2024'' - zimski semestar

U zimskom semestru ak. god. 2023./2024. na Veleučilištu u Rijeci na Poslovnom odjelu, na studijima poduzetništva i informatike, svoje Erasmus iskustvo stjecat će pet studenata s partnerskih institucija:

  • University of Silesia in Katowice (Poljska),
  • University of Lodz (Poljska),
  • Universidad Complutense de Madrid (Španjolska),
  • University of Maribor (Slovenija) i
  • University of Sarajevo (BiH) 

 

Kako bi smo ih upoznali te im poželili dobrodošlicu, u utorak  3. listopada 2023. održan je Welcome day upravo za njih. Studente su pozdravili i poželjeli im dobrodošlicu Erasmus+ koordinatorica Martina Sudac i povjerenica za međunarodnu suradnju dr. sc. socio, Anita Stilin (za Poslovni odjel). 

Našim dolaznim Erasmusovcima želimo ugodan boravak na Veleučilištu u Rijeci, uspješno studiranje i nezaboravne trenutke! Vjerujemo da će im ova Erasmus+ avantura omogućiti stjecanje novih prijateljstava, širenje vidika te da će predstavljati pozitivno i vrijedno životno iskustvo. Ujedno se nadamo i da će njihov boravak na Veleučilištu u Rijeci biti poticaj i našim studentima da iskoriste mogućnosti Erasmus+ programa i odvaže se otputovati na neku od partnerskih institucija kako bi tamo proveli dio svoga studija ili realizirali stručnu praksu u inozemstvu u okviru programa Erasmus+.
 

Studij
Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima
Stručni prijediplomski studij Poduzetništvo
Stručni prijediplomski studij Informatika
Slika
Slika
Slika
Subscribe to Stručni prijediplomski studij Informatika