Skoči na glavni sadržaj

Održana radionica „Uzgoj divlje šparoge – iz šume u polje, iz polja na stol“

U suradnji Veleučilišta u Rijeci i Upravnog odjela za gospodarstvo i EU projekte Grada Labina, u subotu 7. 10. 2023. godine održana je radionica „Uzgoj divlje šparoge – iz šume u polje, iz polja na stol“.

Dr. sc. Martina Peršić polaznike je upoznala s osnovnim znanjima o prikupljanju sjemena, proizvodnji presadnica, te o podizanju i njezi nasada divljih šparoga, dok je gospodin Šime Martinović teorijske spoznaje predstavio na praktičnim primjerima na eksperimentalnom nasadu divljih šparoga.

Na radionici je sudjelovalo ukupno 25 polaznika koji su pokazali veliki interes za predstavljenu temu.

Studij
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Slika

Edukacija „Uzgoj divlje šparoge – iz šume na polje, iz polja na stol“

Upravni odjel za gospodarstvo i EU projekte Grada Labina u suradnji s Veleučilištem u Rijeci predstavlja novi i inovativni edukacijski program pod nazivom „Uzgoj divlje šparoge – iz šume na polje, iz polja na stol“ koji će se po prvi put održati u Labinu.

Pozivamo sve zainteresirane na besplatni edukacijski program o uzgoju divlje šparoge koji će se održati u subotu 7. listopada 2023. Edukacija će biti izvedena u dva djela. Prvi, teorijski dio bit će održan u prostorijama Gradske knjižnice Labin s početkom u 9.00 h. U teorijskom dijelu će dr. sc. Martina Peršić s Veleučilišta u Rijeci polaznicima pružiti osnovna teorijska znanja o prikupljanju sjemena, proizvodnji presadnica i podizanju nasada divlje šparoge. U praktičnom dijelu koji će se održati na Vinežu od 13.00 do 16.00 h  polaznici će posjetiti eksperimentalni nasad divlje šparoge, gdje će im Šime Martinović teorijsko znanje predstaviti na praktičnim primjerima. Grad Labin i Veleučilište u Rijeci nadaju se da će ovom edukacijom oživjeti ideju o organiziranom uzgoju divlje šparoge, obogatiti ponudu lokalnih OPG-ova te indirektno osigurati kontinuiranu gastronomsku ponudu ovom iznimnom namirnicom.

Edukacija je namijenjena primarno vlasnicima OPG-ova i ugostiteljima, ali i poljoprivrednim hobistima i ostalim entuzijastima koji žele saznati nešto više o uzgoju divlje šparoge. Radionica je besplatna, a prijaviti se možete na divlja.sparoga@veleri.hr ili na https://shorturl.at/lmKR5.

Ključne informacije:

Naziv edukacijskog programa: Uzgoj divlje šparoge

Datum: subota, 7. listopada 2023.

Mjesto i vrijeme održavanja:

  • 9.00 - 12.00 h Teorijski dio – Gradska knjižnica Labin
  • 13.00 - 16.00 h Praktični dio – Eksperimentalni nasad na Vinežu

Prijava i plaćanje:

Edukacija je besplatna. Prijava na divlja.sparoga@veleri.hr ili na https://shorturl.at/lmKR5

Studij
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Datoteke / privitci
Document
plakat-a3_0.pdf (3.04 MB)

Gostujući predavač Luis Miguel Luz s Polytechnic Institute of Beja održao predavanja u okviru programa Erasmus+ za studente prijediplomskog stručnog studija Održivi agroturizam

U okviru Erasmus+ programa mobilnosti u razdoblju od 6. 3. - 10. 3. 2023. Veleučilište u Rijeci je posjetio nastavnik partnerske institucije Polytechnic Institute of Beja iz Portugala, Luis Miguel Luz.

Luis Miguel Luz je i suosnivač društvene tvrtke MyFarm.com osnovane s ciljem da omogući poljoprivrednicima da izravno plasiraju svoje proizvode potrošačima preko web platforme Adelaide.Farm koristeći virtualne povrtnjake.

Nastavnika su ugostili te razmijenili nastavna iskustva kao i iskustva vezana uz programe mobilnosti prodekanica za međunarodnu suradnju Veleučilišta u Rijeci dr. sc. Eda Ribarić Čučković, Erasmus+ koordinatorica Martina Sudac, povjerenik za međunarodnu suradnju na studiju Održivi agroturizam Mladen Marinac te dr. sc. Melita Vojinović Zec.

Gost predavač je za studente prijediplomskog stručnog studija Održivi agroturizam u Rijeci održao zanimljiva predavanja na temu razvoja poduzetništva u ruralnim područjima. Predavanja su održana studentima druge godine studija u okviru kolegija ''Planiranje i upravljanje ekološkom poljoprivrednom proizvodnjom'' (nositeljica kolegija dr. sc. Melita Zec Vojinović). Luis Miguel Luz ujedno je studentima druge i treće godine studija Održivi agroturizam predstavio matičnu instituciju te ih pozvao da sudjeluju u programu Erasmus+ i iskoriste mogućnosti koje im se nude kako bi upoznali druge kulture, stekli nova prijateljstva i proširili vidike.

Dana 9. 3. 2023. nastavnika su na Poljoprivrednom odjelu u Poreču ugostile pročelnica odjela dr. sc. Ivana Dminić Rojnić te nastavnica dr. sc. Martina Peršić. Tijekom posjete ujedno je organizirano druženje s dolaznim studentima s institucije Polytechnic Institute of Beja koji u ovom semestru studiraju na prijediplomskom stručnom studiju Mediteranska poljoprivreda. U ugodnom razgovoru dotaknute su teme ruralnog razvoja, poduzetništva u ruralnim područjima, kao i dezertifikacije ruralnih područja te su razmatrani mogući smjerovi razvoja buduće suradnje.

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju te se radujemo nastavku suradnje s partnerskom institucijom Polytechnic Institute of Beja!


Ured za međunarodnu suradnju Veleučilišta u Rijeci

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Održani dani dobrodošlice za dolazne Erasmus+ studente - ''Welcome days 2022-2023''

U ljetnom semestru ak. god. 2022./2023. na Veleučilištu u Rijeci svoje Erasmus iskustvo stjecat će devet studenata s partnerskih institucija Polytechnic Institute of Bragança (Portugal), Polytechnic Institute of Beja (Portugal) te Universita degli Studi di Torino (Italija), i to na studijima Telematika, Mediteranska poljoprivreda i Poduzetništvo.

U utorak 28. 2. 2023. održan je Welcome day za dolazne Erasmus+ studente koji će ljetni semestar provesti u Rijeci na studijima Poduzetništvo i Telematika. Studente su pozdravili i poželjeli im dobrodošlicu prodekanica za međunarodnu suradnju Veleučilišta u Rijeci dr. sc. Eda Ribarić Čučković, Erasmus+ koordinatorica Martina Sudac, povjerenice za međunarodnu suradnju dr. sc. Anita Stilin (za Poslovni odjel) i dr. sc. Andrea Andrijašević (za studij Telematika) te Matija Tomšić, ''student buddy''. Predstavnica Erasmus studentske mreže Rijeka, Leona Kurti, predstavila je dolaznim studentima aktivnosti i događanja u organizaciji ESN Rijeka, kao i prednosti sudjelovanja u mreži te im poželjela dobrodošlicu i pozvala ih da im se pridruže.

U ponedjeljak 6. 3. 2023. održan je Welcome day u Poreču za petoricu studenata iz Portugala koji u ljetnom semestru studiraju na Poljoprivrednom odjelu Veleučilišta u Rijeci. Uz prodekanicu za međunarodnu suradnju dr. sc. Edu Ribarić Čučković i Erasmus+ koordinatoricu Martinu Sudac, studente su dočekali i poželjeli im dobrodošlicu dr. sc. Ivana Dminić Rojnić, pročelnica Poljoprivrednog odjela i povjerenica za međunarodnu suradnju Odjela, nastavnici kod kojih će dolazni studenti u ovom semestru imati nastavu dr. sc. Kristijan Damijanić i dr. sc. Martina Peršić, kao i predstavnik studenata Anton Miletić koji će dolaznim studentima biti ''student buddy''.

Našim dolaznim Erasmusovcima želimo ugodan boravak na Veleučilištu u Rijeci, uspješno studiranje i nezaboravne trenutke! Vjerujemo da će im ova Erasmus+ avantura omogućiti stjecanje novih prijateljstava, širenje vidika te da će predstavljati pozitivno i vrijedno životno iskustvo. Ujedno se nadamo i da će njihov boravak na Veleučilištu u Rijeci biti poticaj i našim studentima da iskoriste mogućnosti Erasmus+ programa i odvaže se otputovati na neku od partnerskih institucija kako bi tamo proveli dio svoga studija ili realizirali stručnu praksu u inozemstvu u okviru programa Erasmus+.


Ured za međunarodnu suradnju Veleučilišta u Rijeci


Natječaji za odlaznu Erasmus+ mobilnost studenata dostupni su u okviru izbornika NATJEČAJI MOBILNOST.


Studij
Stručni prijediplomski studij Poduzetništvo
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Telematika
Slika
Slika
Slika
Slika

Zahvalnica Poljoprivrednom odjelu Veleučilišta u Rijeci

U povodu obilježavanja 140 godina poljoprivredne škole u Poreču 8. veljače 2023. je na svečanoj proslavi Poljoprivrednom odjelu u Poreču Veleučilišta u Rijeci dodijeljena Zahvalnica za dugogodišnju suradnju i potporu u izvođenju stručnih vježbi poljoprivrednog odjela škole. Osim Poljoprivrednog odjela, zahvalnicu su dobili i naši djelatnici, dr. sc. Kristijan Damijanić i Petar Šegon, mag. ing. agr., na osobnom angažmanu.

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Vinarstvo
Stručni diplomski studij Vinarstvo
Slika

Doprinos Veleučilišta u Rijeci razvoju gospodarstva i društvene zajednice

U sklopu EU projekta "Poduzetnička informiranost" kojeg provodi lokalna razvojna agencija PINS, Skrad, unutar Poziva Usluge za MSP-ove putem poduzetničkih potpornih institucija (PPI)”, Veleučilište u Rijeci sudjelovalo je u aktivnostima transfera informacija i znanja u području poljoprivrede i turizma.

Iz područja poljoprivrede predavanje “Eko poljoprivreda i lanci opskrbe” održala je dr. sc. Melita Zec Vojinović u Lokvama. U predavanju su polaznici informirani o zakonodavnim aktima koji uređuju ekološku poljoprivredu i procesu certifikacije. Predstavljen je pristup i ključne metode za unaprjeđenje plodnosti tla i zaštitu uzgojnih kultura te su predstavljeni najučinkovitiji lanci opskrbe za ekološke proizvode. Istaknute su i mogućnosti koje nudi Kašetica, izložbeno-prodajni Centar autohtonih proizvoda PGŽ-a, i Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj u Staroj Sušici, s kojima također surađuje Veleučilište u Rijeci.

Iz područja turizma predavanje “Uloga visokog obrazovanja u osmišljavanju održivog razvoja turizma” u Fužinama je održao dr. sc. Danijel Drpić, vanjski suradnik Veleučilišta u Rijeci. U predavanju je bilo riječi o obrazovnim programima i projektima Veleučilišta Rijeci iz domene održivog razvoja, te su predstavljene osnovne postavke održivosti i njene važnosti za postizanje održivog ekonomskog, društvenog i gospodarskog razvoja Gorskog kotara. U predavanju je ukazano na važnost očuvanja i turističke valorizacije baštine kao temeljnog nositelja identiteta područja, temeljem kojeg je moguće kreirati jedinstven i prepoznatljiv turistički proizvod.

Kako navodi razvojna agencija PINS, cilj provođenja ovakvih edukacija je povezivanje poduzetnika, međusobna suradnja i razumijevanje, stvaranje poveznica s ostalim sektorima i urbanim područjem, ali i stvaranje boljeg poduzetničkog okruženja u Gorskom kotaru.

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam
Slika
Slika

Edukacija "Poboljšanje iskoristivosti procesa prerade i utjecaj skladištenja na kvalitetu maslinovog ulja"

Poziv na besplatnu edukaciju proizvođača maslinovih ulja

Veleučilište u Rijeci, Poljoprivredni odjel u Poreču nositelj je programa iz područja poljoprivrede, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Poboljšanje iskoristivosti procesa prerade i utjecaj skladištenja na kvalitetu maslinovog ulja koji dodjeljuje Istarska županija za 2022. godinu. Cilj programa je educiranje proizvođača o mogućnostima primjene fizikalnih dodataka u procesu miješenja maslinovog tijesta, utjecaj skladištenja na kvalitetu maslinovog ulja i senzorsku analizu.

Planirano je održati dvije edukacije koje bi se sastojale od teorijskog i praktičnog djela:

  1. Edukacija u prosincu (3. 12. 2022.) u 9:00 sati - Predavanja na temu mogućnosti primjene fizikalnih dodataka i utjecaj skladištenja na kvalitetu maslinovog ulja.
  1. Edukacija u prosincu (10. 12. 2022.) u 9:00 sati - Upoznavanje proizvođača sa senzorskom analizom maslinovog ulja.

Maksimalni planirani broj sudionika je 16.

Predavanja će se održati u Poreču, na Poljoprivrednom odjelu, Veleučilišta u Rijeci.

Za sudjelovanje je potrebna prethodna prijava na mail urska.kosic@veleri.hr ili SMS-om na broj telefona 098 978 70 87.

Rok za prijavu je 28. 11. 2022.

S poštovanjem,

dr. sc. Urška Kosić, voditeljica programa

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda

Veleučilište u Rijeci na 5. međunarodnom kongresu o ruralnom turizmu

 

U Cavtatu je od 27. 4. do 30. 4. 2022. godine održan 5. međunarodni kongres o ruralnom turizmu koji je okupio brojne sudionike iz stručne i akademske zajednice. Organizator kongresa je Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj Klub članova Selo, a Veleučilište u Rijeci je jedan od partnera.

Studentice Stela Pleša s preddiplomskog stručnog studija Mediteranska poljoprivreda te Maja Vukelić i Irena Ugljar s preddiplomskog stručnog studija Održivi agroturizam, u suradnji sa svojim mentorima, sudjelovale su na kongresu kao suautori na sljedećim radovima:

Stela Pleša, Melita Zec Vojnović, Marin Tomičić, Martina Peršić, Slavica Dudaš: Effects Of Biostimulants On Thymus Vulgaris L. ‘Deutcher Winter’ Cultivated In Mountain Region Of Croatia

Danijel Drpić, Sanja Raspor Janković, Maja Vukelić: The Role Of Heritage In Creating Tourism Events In Rural Destinations 

Melita Zec Voinović, Irena Ugljar, Slavica Dudaš, Goran Voloder, Martina Peršić, Marin Tomičić: Soil Condition Of Arable Land In Primorje-Gorski Kotar County

Ujedno, na kongresu su svoj rad s naslovom Sustainable Agritourism Students And Teachers Attitudes Towards Storytelling prezentirali i nastavnici Mladen Marinac i Martin Golob.

Kongres je bio prilika za prijenos znanja, razmjenu ideja i stjecanje iskustva.

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

5. međunarodni kongres o ruralnom turizmu

U Cavtatu će se od 27. do 30. travnja 2022. godine održati 5. Međunarodni kongres o ruralnom turizmu „Ruralni turizam: kvaliteta, održivost, uključivost“.

Partner kongresa je i Veleučilište u Rijeci.

Rok za prijavu sažetaka je 30. 1. 2022. godine, a rok za predaju cjelovitih radova nakon recenzije sažetka je 15. 3. 2022. godine.

 

Sve informacije o kongresu objavljene su na www.kongres.klubselo.hr

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam

Bilateralni projekt pod nazivom UZGOJEM SMILJA DO ZAŠTITE PRIRODNIH STANIŠTA

Tijekom 2018.-2019. godine proveden je bilateralni projekt pod nazivom UZGOJEM SMILJA DO ZAŠTITE PRIRODNIH STANIŠTA u suradnji Veleučilišta u Rijeci i partnera Biotehniška fakulteta Ljubljana. Projekt je obuhvatio istraživanje morfoloških karakteristika te kvalitete smilja. Biljni uzorci su prikupljeni iz prirodne populacije smilja na području Istre. U daljim istraživanjima fokus je bio na tehnologiji uzgoja i proizvodnje presadnica u različitim supstratima. Tijekom bilateralnog projekta Hrvatska projektna skupina objavila je članak u koautorstvom sa studentom, pod naslovom „Kriteriji kvalitete biljnog materijala i eteričnog ulja primorskog smilja (Helichrysum italicum (Roth.) G. Don)“. Autori navedenog rada su Martina Peršić (član projektne grupe), Karla Leko (student) i Slavica Dudaš (voditelj Hrvatske projektne skupine). Rad je objavljen u Zborniku Veleučilišta u Rijeci Vol. 7 (2019.), No. 1, pp. 425-431. Na partnerskoj instituciji izrađen je diplomski rad studentice Teja Bermanec pod nazivom „Utjecaj sastava supstrata na kvalitetu presadnica smilja (Helichrysum sp.)“ pod mentorstvom doc. dr. Jerneje Jakopič.

Studij
Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda
Stručni prijediplomski studij Održivi agroturizam
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Subscribe to Stručni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda